Ogniwa w akumulatorach litowo-jonowych potrzebują dobrego traktowania – pracy w optymalnych warunkach, ładowania zgodnie z zasadami, właściwego przechowywania. Warto o nie dbać – wówczas posłużą przez długi czas bez utraty wydajności. Są też działania, których zdecydowanie warto unikać. Jakie? Sprawdź, by nie powielać częstych błędów!
Czego unikać, gdy korzystasz z akumulatorów litowo-jonowych?
To, czego nie lubią ogniwa litowo-jonowe, jest związane z trzema obszarami – ładowaniem, użytkowaniem i przechowywaniem. Szczególnie szkodliwe może być dla nich:
- przeładowywanie – ładowanie zbyt wysokim napięciem lub przez zbyt długi czas;
- głębokie rozładowanie – dopuszczanie do spadku energii poniżej dopuszczalnego poziomu;
- korzystanie z nieodpowiednich ładowarek – np. tańszych zamienników zamiast oryginalnych urządzeń;
- przechowywanie w wilgotnym środowisku – może wówczas dojść do korozji styków i innych elementów;
- narażenie na zbyt wysokie temperatury – może to zwiększać ryzyko wycieku elektrolitu i prowadzić do szybszej degradacji ogniw;
- używanie uszkodzonych ogniw – o uszkodzeniach mogą świadczyć jakiekolwiek wgniecenia, pęknięcia na powierzchni;
- ignorowanie niepokojących objawów – przede wszystkim spadku pojemności, długiego czasu ładowania czy widocznych uszkodzeń.
Problemy mogą się pojawić szczególnie przy korzystaniu z akumulatorów z niepewnych źródeł. Pamiętaj, by wybierać tylko urządzenia sprawdzonych producentów. Ich ofertę znajdziesz np. na wamtechnik.pl.
Co może się stać, gdy nie będziesz przestrzegać zasad?
Powolny spadek pojemności i wydajności ogniw litowo-jonowych to tylko jeden z możliwych scenariuszy. Takie konsekwencje nieprawidłowego użytkowania są najczęstsze – akumulatory ładują się coraz wolniej i mniej efektywnie zasilają urządzenia energią. Z czasem problem jest coraz bardziej widoczny – zwłaszcza w przypadku elektroniki użytkowej, z której korzysta się na co dzień (smartfony czy laptopy).
Nieprawidłowe ładowanie, przechowywanie i używanie ogniw litowo-jonowych może mieć jednak jeszcze poważniejsze skutki. Dotyczy to zwłaszcza uszkodzeń mechanicznych, zwarcia lub przegrzania. W niektórych przypadkach może dojść nawet do wybuchu i pożaru. Uszkodzone ogniwa mogą być także źródłem toksycznych oparów.
Dlaczego prawidłowe korzystanie z ogniw litowo-jonowych jest tak ważne?
Prawidłowo użytkowane ogniwa litowo-jonowe mogą działać z wysoką wydajnością przez nawet 1000-1200 cykli ładowania. Przy standardowym użytkowaniu oznacza to zazwyczaj kilka lat bezproblemowej pracy. Tak stanie się jednak wyłącznie wtedy, gdy będziesz unikać nieprawidłowości przy ładowaniu, eksploatacji i przechowywaniu.
Warto to zrobić nie tylko ze względu na długą żywotność, ale również na bezpieczeństwo. Wycieki elektrolitu, zwarcia i przeciążenia mogą być zagrożeniem zarówno dla zasilanych energią urządzeń, jak i dla ich użytkowników.
Prawidłowe użytkowanie ma też znaczenie dla środowiska naturalnego. Z uszkodzonych ogniw litowo-jonowych mogą przedostawać się do wody i gleby szkodliwe substancje. Zużyte akumulatory są także problemowymi odpadami, które jeszcze nie podlegają pełnemu recyklingowi – z tego względu warto dbać o to, by wymieniać je na nowe jak najrzadziej.