Jak ustawić ciemny motyw w Eclipse

Jak ustawić ciemny motyw w Eclipse

Wśród użytkowników komputerów oraz smartfonów coraz większą popularnością cieszą się ciemne motywy. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej witryn internetowych, aplikacji, a nawet całe systemy operacyjne pozwalają zmienić kolorystykę na ciemniejszą. Dlaczego twórcy wręcz prześcigają się w udostępnianiu ciemnych skórek w swoich aplikacjach? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. Na koniec opiszemy jak w prosty sposób ustawić motyw w IDE Eclipse.

Trend czy ergonomia?

Czemu tak właściwie ciemny motyw jest w ogóle pożądany? Jedną z odpowiedzi może być podążanie za aktualnymi trendami. Sam jako użytkownik jeśli tylko mam okazję ustawiam ciemniejszy interfejs. Pierwszy kontakt z nim miałem na studiach. Zauważyłem, że moi koledzy chętnie zmieniali kolorystykę w IDE. Sam zauważyłem znacznie mniejsze zmęczenie, gdy mniej światła dociera do moich oczu.

Praca przy komputerze a zmęczenie oczu

Praca programisty lub jakakolwiek inna biurowa łączy się z wielogodzinnym patrzeniu w ekran monitora. Oczywiście sytuacja znacznie się poprawiła od czasów starych monitorów kineskopowych. W przypadku ich stosowania częstą praktyką było zakładanie dodatkowo specjalnego filtra ekranowego, który ograniczał ilość promieniowania elektromagnetycznego docierającego do naszych oczu.

Wiąże się to ze zmęczeniem oczu, a w rezultacie często towarzyszą bóle głowy, wysuszanie spojówek oraz pogorszenie wzroku. Dodatkowym problemem jest długie patrzenie się w jeden blisko położony punkt. Zwróćmy uwagę, że czasem ciężko może być przestawić się na widzenie w dal. Aby temu zapobiec warto co jakiś czas zmienić nasz punkt skupienia np. wyjrzeć za okno w jakiś daleko położony punkt. Taką przerwę powinniśmy robić średnio raz na godzinę i powinna trwać 5 minut.

Inną już kwestią jest pora pracy na komputerze. Niezależnie od tego czy jako freelancerzy sami wybieramy godziny pracy, czy też po prostu wieczorami relaksujemy się przy ekranie smartfona często towarzyszy temu mniejsze oświetlenie otoczenia. Jeśli teraz nasz ekran będzie bardzo wyróżniał się swoją jasnością w ciemnym tle będziemy dużo bardziej męczyć wzrok.

Energooszczędność

Jeśli nasz ekran wykonany jest w technologii AMOLED lub OLED ustawienie ciemnego motywu może wydłużyć czas pracy na baterii naszego laptopa lub smartfona. Jest to związane z tym, że każdy piksel jest podświetlany osobno, a zatem czarny piksel oznacza nie podświetlanie go, co oznacza oszczędności energii oraz lepsza głębia czerni.

Inaczej jest w przypadku ekranów ciekłokrystalicznych LCD. W tym przypadku ekran jest podświetlony równomiernie.

Ustawienie czarnego motywu w Eclipse

Zmianę motywu na ciemny możemy wykonać na dwa sposoby.

Pierwszą opcją jest wybranie ciemnego motywu w preferencjach Eclipse. W tym celu wybieramy.

I ustawiamy na pozycji Theme opcję dark.

Ciemny motyw w Eclipse
Ustawienie ciemnego motywu Eclipse

Innym sposobem jest dogranie wtyczki, która jest najciemniejszym możliwym motywem. W tym celu należy uruchomić Eclipse, a następnie wybrać.

W okienku Find wpisujemy Dark theme. Następnie wybieramy Darkest Dark Theme.

Ciemny motyw w Eclipse
Ciemny motyw w repozytorium wtyczek  Eclipse

Następnie wybrać install oraz zatwierdzić licencję. Na koniec program należy uruchomić ponownie.

About the author

Red editor